Skip to content

Weight and Switch…………

March 22, 2011

Put your seatbelt on, I am about to turn everything you know about shopping upside down. No, really, I am. 😉

First, we have to remind ourselves why Costco and Sams and BJs and the like are successful. Because the more you buy, the cheaper it is. Right? Bigger is better. Correct?

Apparently not.

I should start by saying that I have not done price comparisons at the warehouse stores. That would be harder because they do not generally give you the price per unit. Well to be fair, I have never paid attention to the price per unit at the warehouse stores – mainly because generally there is only one size of each product/brand available. Super-sized. So it’s hard to compare when the stores don’t break down the math for you or give you options.

But recently I was at a store and I started looking at the per unit prices. Hmmmm. I went to pick up the larger bag of nuts because I just knew the price would be cheaper per ounce. But I didn’t really need such a large bag of nuts. Now we have a quandary. Hmmmm again.

Should I buy the larger bag and initially save money but then end up throwing some of the nuts out thus really wasting money.

I compared the per unit price and was shocked to see the smaller bag was actually less expensive per ounce. Say what?

The price for chopped pecans in the 8oz bag was 48 cents (well really 49 cents if you round up that ridiculous decimal .5).

And then, what to my wondering eyes should appear?

The price of the 10 oz bag is 59 cents per ounce. Huh?

Not being a math major, I double checked my numbers – and I am pretty sure that the larger bag is nearly 10 cents per ounce more expensive than the smaller bag. Boo. You can see it right there – the price of the 10 oz bag is $5.92 – the price of the 8 oz bag is $3.88. That is over a $2 difference for just 2 additional ounces – of chopped nuts, none the less. Those are the pieces that they probably just pick up at the end of the shift from the broken whole nuts. The leftovers. Yep, it’s nuts.

And then I found this.

This 24 oz bottle of Ranch dressing is $3.49. (And notice this store – cough – Target – cough – does not break down the price per ounce. Suspect.)

And so is this 20 oz bottle. Four ounces less but the same price. Really?

And then I realized why. This smaller (same priced) bottle is upside down. Clever, no?

But, even though I am not a scientist, I am fairly certain that if you employ gravity, you can get the same effect – and more dressing – for the same price. Hmmm.

No smoke and mirrors, no magic tricks – just a simple flick of the wrist can save you some dinero. Throw in a coupon and you might actually save enough money for that vacation.

So, pay attention savvy shoppers of the world. Not all is as it seems. 😎

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: